هشدار: متاسفانه اخیرا برخی مراکز با معرفی خود به عنوان همکار ما و ادعای سابقه همکاری با انتشارات اقدام به عقد قرارداد با صاحبان آثار می نمایند.بدین وسیله اعلام می کنیم این انتشارات هیچ همکاری با هیچیک از ناشرین دیگر نداشته و ندارد و هیچ مسئولیتی در قبال افرادی که با ناشران دیگر به اعتبار انتشارات قرارداد می بندند ندارد.

انواع قرارداد با انتشارات آرنا :

انتشارات آرنا  به۴ روش اقدام به قبول اثر و عقد قرار داد با صاحبان اثر می نماید. سیاست کلی انتشارات  چاپ بر اساس تقاضا می­ باشد. بدیهی است انتشارات هیچگونه توضیحی در مورد دلیل عدم قبول اثر و یا نوع قرارداد پیشنهادی خود به صاحب اثر نخواهد داد.

انتشارات آرنا  با توجه به اولویت­های خود، پیشنهاد خود را پس از بررسی اثر به صاحب اثر خواهد داد . دقت نمایید که در انتخاب قراردادهای پیشنهادی توسط انتشارات تصمیم نهایی خود را اتخاذ نماید زیرا تغییر نوع قرارداد پس از عقد قرارداد به هیچ وجه امکان­پذیر نمی­باشد.

انتشارات به دو صورت حضوری و غیرحضوری(راه دور) اقدام به عقد قرارداد می­نماید.(  انتشارات آرنا اولین ناشر مبتکر قرارداد غیرحضوری(راه دور) می باشد که متاسفانه برخی از مراکز علاوه بر دزدی مطلب و محتوا از سایت انتشارات  اقدام به کپی این قرارداد نیز کرده اند).

شرایط عمومی:

۱- داشتن مدرک دانشگاهی و یا مدرک مبتنی بر تحصیل در زمینه اثر در مورد کتاب­های دانشگاهی و تخصصی،

۲- تایید اثر توسط انتشارات در مورد کتاب­های ادبی و عمومی.

ویراستاری اثر به عهده صاحب اثر بوده و صاحب اثر باید فایل نهایی بدون غلط و تغییرات را به انتشارات تحویل دهد.


توجه: انتشارات در قبول و یا رد اثر برای چاپ مختار می باشد و هیچگونه توضیحی در مورد دلیل عدم قبول اثر به صاحب اثر نخواهد داد.

قراردادهای انتشارات به هیچ عنوان درجه بندی کتاب از طرف انتشارات نیست و قرارداد پیشنهادی از طرف انتشارات صرفا با توجه به سیاستهای انتشارات است و نشان دهنده سطح و یا درجه کتاب نیست.


 

انواع قرارداد:

۱-    قرارداد نوع اول: حق تالیف

در این نوع قرارداد درصدی از فروش کتاب طبق توافق با صاحب اثر از طرف انتشارات آرنا به صاحب اثر پرداخت می شود.

(این نوع قرارداد مخصوص افراد با سابقه قوی کتاب­های پرفروش و موفق می­باشد.)

در قرارداد نوع۱ امتیاز اثر برای همیشه از طرف صاحب اثر به انتشارات واگذار می گردد.


 

۲- قرارداد نوع دوم: خرید امتیاز اثر

در این نوع قرارداد تمام حقوق مادی و معنوی اثر برای همیشه با مبلغ توافقی بین ناشر و صاحب اثر به انتشارات آرنا واگذار می شود.

(این نوع قرارداد مخصوص افراد با سابقه قوی کتاب­های پرفروش و موفق می­باشد.)


۳-     قرارداد نوع سوم: واگذاری چاپ اول

این نوع قرارداد ابتکاری گروه انتشارات آرنا  می باشد و تاکنون هیچ ناشری این نوع قرارداد را نداشته است. هدف از این نوع قرارداد فقط کمک به نویسندگان برای انتشار کتابشان با کمترین هزینه ممکن است. نویسندگانی با آثار قابل قبول که به هر دلیل موفق به انتشار کتابشان نشده اند.

در این نوع قرارداد  صاحب اثر فقط انتشار نوبت اول اثر خود را به انتشارات واگذار می­نماید و با پرداخت مبلغ ۸۰۰۰۰۰ تومان به انتشارات(حق الزحمه مراحل اداری شابک و فیپا و مجوز ارشاد) حق چاپ و امتیاز اثر بعد از چاپ اول را در اختیار خود خواهد داشت.(پرداخت مبلغ به انتشارات پس از صدور فیپای کتابخانه ملی خواهد بود. در قرارداد نوع ۳ انتشارات حق انتشار و فروش تا ۱۰۰۰نسخه فقط برای چاپ اول را خواهد داشت). سیاست کلی انتشارات چاپ بر اساس تقاضا است  و در این نوع قرارداد چاپ بر اساس تقاضا خواهد بود.

در این قرارداد  انتشار، چاپ و فروش به عهده انتشارات خواهد بود.

در قرارداد نوع ۳ امتیاز کتاب در اختیار صاحب اثر بوده و بلافاصله بعد از انتشار اثر، صاحب اثر اجازه عقد قرارداد با هر ناشر دیگری را دارد.

آثار چاپ شده با قرارداد نوع۳ در صورت استقبال و اتمام چاپ اول، تجدیدچاپ در صورت توافق بین ناشر و صاحب اثر به صورت قرارداد نوع۱(حق تالیف) خواهد بود.

کتابهای چاپ شده با این نوع قرارداد در فروشگاه اینترنتی انتشارات عرضه خواهد شد. کتابهای ادبی درنمایشگاه بین المللی کتاب نیز عرضه خواهد شد.

سایت فروشگاه اینترنتی انتشارات: http://arnabook.ir/

امکان انتشار کتاب الکترونیک (e-book)  علاوه بر نسخه کاغذی وجود دارد. (به صورت رایگان و یا فروشی به انتخاب صاحب اثر)

هزینه چاپ نسخه کاغذی عرضه شده در فروشگاه اینترنتی و یا نمایشگاه بین المللی به عهده انتشارات بوده و درآمد حاصل از آن نیز متعلق به انتشارات خواهد بود. تمام درآمد نسخه الکترونیک کتاب(e-book) نیز متعلق به صاحب اثر خواهد بود.

در این نوع قرارداد ۵ جلد کتاب چاپی به عنوان هدیه به صاحب اثر داده میشود و  به تعداد درخواستی صاحب اثر، کتاب با ۵۰درصد تخفیف از قیمت پشت جلد در اختیار صاحب اثر قرار خواهد گرفت.

بسیاری از افراد تمایل برای سرمایه گذاری بر روی اثر خود را ندارند با این حال تمایلی هم به واگذاری حق امتیاز کتاب خود برای همیشه به ناشر را ندارند. این نوع قرارداد می­تواند برای این­گونه افراد جذاب باشد. 

در قرارداد نوع سوم در صورت صفحه­ آرایی توسط انتشارات  هزینه آن به عهده صاحب اثر خواهد بود.(هرصفحه ۶۰۰ الی ۱۰۰۰ تومان برای فایل استاندارد)صفحه آرایی با ورد انجام می شود.

در صورت صفحه آرایی توسط نویسنده , باید فایل به صورت پی دی اف تحویل انتشارات شود. راهنمای صفحه آرایی را از اینجا ببینید.

ویراستاری اثر به عهده صاحب اثر بوده و صاحب اثر باید فایل نهایی بدون غلط و تغییرات را به انتشارات تحویل دهد. 

توجه: در تمام قرارداد ها چاپ کتاب به صورت جلد شومیز رنگی سلفون دار و صفحات داخلی سیاه و سفید و نوع کاغذ با توجه به موضوع کتاب کاغذ تحریر و یا سوئدی خواهد بود. انتخاب سایز کتاب با توجه به موضوع و تعداد صفحات، توسط انتشارات خواهد بود.


۴-     قرارداد نوع چهارم: چاپ بر اساس سفارش(نیاز شخصی)

این نوع قرارداد صرفا جهت تامین نیاز شخصی افراد بوده و عرضه کتاب از سمت انتشارات وجود نخواهد داشت. کلیه کتابها بعد از چاپ به تعداد به صاحب اثر تحویل خواهد شد.

هشدار: قبل از هرگونه تصمیمی در مورد چاپ کتابتان توجه داشته باشید که اگر قصد شما از چاپ کتاب  درآمدزایی است، در تصمیم خود برای سرمایه گذاری تجدیدنظر کنید.

در این نوع قرارداد کلیه هزینه ­های چاپ و انتشار اثر به عهده صاحب اثر بوده و حق چاپ اثر کاملا در اختیار صاحب اثر می­باشد. 
انتشارات  در شروع کار با شما قراردادی می­بندد که در آن مشخصات کتاب و نام نویسنده و تیراژ موردنظر و مبلغ قرارداد قید شده و حق چاپ کتاب برای همیشه در اختیار خودتان باقی می­ماند و چنانچه در آینده خواستید می­توانید برای چاپ مجدد کتاب خود به هر انتشارات دیگری مراجعه کنید.

هزینه چاپ کتاب:(قرارداد نوع۴)

هزینه چاپ کتاب با توجه به تیراژ و سایز و تعداد صفحات متغیر است.

ولی هزینه چاپ یک کتاب شامل موارد زیر میشود:
صفحه آرایی و حروفچینی و طرح جلد و خدمات اداری شامل شابک فیپا و مجوز که به تیراژ بستگی ندارد.
هزینه کاغذ و چاپ و جلد و صحافی که با توجه به تیراژ و تعداد صفحات و سایز کتاب تعیین میشود. 

چاپ صفحات داخلی سیاه و سفید و چاپ جلد ۴رنگ میباشد.

هزینه صفحه آرایی جداگانه محاسبه میشود.(هرصفحه ۶۰۰ الی ۱۰۰۰ تومان برای فایل استاندارد)صفحه آرایی با ورد انجام می شود.

در صورت صفحه آرایی توسط نویسنده , باید فایل به صورت پی دی اف تحویل انتشارات شود. راهنمای صفحه آرایی را از اینجا ببینید.

ویراستاری اثر به عهده نویسنده بوده و صاحب اثر باید فایل نهایی بدون غلط و تغییرات را به انتشارات تحویل دهد.

تعداد ۶جلد از کتابها برای مصارف اداری استفاده خواهد شد.

انتشارات در قبول و رد اثر برای چاپ مختار می باشد.

 

توجه: دقت کنید که در چاپ کتاب با تیراژ پایین(زیر ۲۰۰ جلد)به دلیل اینکه چاپ دیجیتال انجام میشود و چاپ دیجیتال هزینه بالایی دارد فروش کتاب در این روش صرفه اقتصادی ندارد.و در تیراژهای پایین ممکن است هزینه انجام شده بر روی هر جلد حتی از قیمت پشت جلد هم بیشتر شود.